Internet / Technologie

Do czego jest nam potrzebny adres IP?

Klienci hostingowych firm spotykają się z pojęciem IP oraz także z nim związaną dodatkową usługą jaką jest stały adres IP. Aby zrozumieć w ogóle lepiej tę usługę, najpierw warto wiedzieć, co to jest IP komputera oraz do czego służy.

Adres IP jest numerem identyfikacyjnym komputera lub też serwera w sieci, który służy do niczego innego jak do prawidłowej komunikacji pomiędzy urządzeniami. Tenże adres jest zapisywany w formacie dokładnie czterech oddzielonych kropkami liczba. Liczby początkowe oznaczają adres sieci, a końcowe liczy adres hosta, a więc upraszczając komputera, który jest podłączony do sieci.

Adres IP komputera może być stały jak i także zmienny. IP dynamiczne jest przypisywane każdorazowo do komputera właśnie po połączeniu z siecią. Oznacza to, że zwykle po dwudziestu czterech godzinach czy też po połączeniu ponownym z siecią komputer otrzymuje całkiem nowy adres IP. Stały czy też statyczny adres IP nigdy się nie zmienia, nawet po tym jak zresetujemy urządzenia. Poza tym wyróżniamy także IP publiczne oraz prywatne. Posiadają adres publiczny IP komputer się łączy bezpośrednio z zasobami sieci oraz jest w niej widoczny całkowicie. Taki adres pozwala na nawiązywanie połączeń dwustronnych bez żadnych ograniczeń, czyli udostępniania także swoich wewnętrznych zasobów. Adres prywatny IP sprawia, że z posiadającym go komputerem łączyć się nie mogą inni użytkownicy sieci. Zapewnia to znacznie większą anonimowość oraz bezpieczeństwo, ale do tego także ogranicza znacznie dostęp do co po niektórych serwisów oraz internetowych usług.