Video

„Sęp” – polski kryminał Eugeniusza Korina

„Sęp” to polski thriller z 2012 roku, stanowiący debiut filmowy cenionego teatralnego reżysera Eugeniusza Korina. Jest on zarówno reżyserem, jak i scenarzystą dzieła. Ścieżkę dźwiękową do filmu zbudowały utwory brytyjskiego zespołu Archive, co stanowi swoisty fenomen w polskiej kinematografii. W „Sępie” zagrała cała plejada znakomitych, polskich aktorów, takich jak Michał Żebrowski czy Daniel Olbrychski. Za jego produkcję odpowiadają Roman Gutek, Klaudiusz Frydrych oraz Sylwia Wilkos.

tablet photo

O czym jest „Sęp”?

Fabuła „Sępa” opowiada o nagłych, niespodziewanych zniknięciach ludzi pozbawionych jakichkolwiek śladów. Śledztwo w tej sprawie trafia do tytułowego „Sępa” – nadkomisarza Aleksandra Wolina. Jest on przykładem człowieka twardego, nieugiętego, trudnego dla otoczenia i niechętnego do wyświadczania przysług. Jednak w momencie, gdy poznaje pewną kobietę – Nataszę (graną przez Annę Przybylską) jego zachowanie zaczyna ulegać zmianom, a Sęp odkrywa w sobie pokłady nieznanych mu dotąd uczuć i emocji. 

Policjant posiada niezwykłe zdolności dedukcyjne, a dzięki logice i rozumowi bardzo często odnosił pozytywne rezultaty w śledztwach. Zagadki kryminalne rozwiązuje on  w sposób nieszablonowy i kreatywny. Tym razem jednak jego dotychczasowe atuty, działanie oparte o rozum – nie przynoszą oczekiwanych efektów. Sęp balansuje na granicy sprzecznych uczuć i wkracza w świat odkrywający podwójne życie ludzi, a także mroczne zakamarki ich dusz. Jak to wpłynie na głównego bohatera? Czy miłość okaże się silniejsza od sił zła? 

Nadkomisarz stanie przed istotnym dla każdego człowieka pytaniem – ile warte jest życie? Dostrzega, jak bardzo jest ono cenne, a jednocześnie kruche i niepewne.

Ścieżka dźwiękowa zespołu Archive znakomicie oddaje klimat kryminału. Składają się na nią najlepsze kawałki zespołu, które zostały wybrane w sposób świadomy i przemyślany. Dzięki nim obraz współgra z dźwiękiem w „Sępie”, tworząc jednolitą, przyjemną w odbiorze całość. 

Thriller „Sęp” nie bez powodu jest określany jako polskie kino na hollywoodzkim poziomie. Oddaje on bowiem klimat gatunku, który reprezentuje, czyli dreszczowca. Wzbudza w odbiorcach skrajne emocje, nie pozwala im oderwać się od ekranu, przez cały seans buduje w widzach napięcie i niepokój. Pod koniec obrazu nie zabraknie widzom także łez i autentycznych wzruszeń.

W „Sępie” zagrało mnóstwo dobrych polskich aktorów, którzy stworzyli w filmie ciekawe kreacje aktorskie. Wśród nich znajdziemy m. in.: Annę Przybylską, Michała Żebrowskiego, Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Seweryna, Mirosława Baka i wielu innych. 

Film jest prawdziwą ucztą dla koneserów wielowątkowych, ciekawie przedstawionych kryminałów.